
Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Współczesność spotyka się tu w dialogu z historią: nowe pokolenia filmowców konfrontują się z mistrzami, a nowe pokolenia krytyków reinterpretują klasykę polskiego kina.
Ale dziś, kiedy zmienia się krajobraz kina europejskiego, a wraz z nim widownia, festiwal w Gdyni powinien też pełnić funkcję edukacyjną: uczyć nas kina, przypominać klasykę, prezentować nasze filmy w kontekście dokonań innych twórców w tej części Europy. Spotkanie w Gdyni powinno być okazją nie tylko do wspólnego seansu, ale i wspólnej rozmowy.
Każdy, kto interesuje się kinem - nie tylko polskim, ale w ogóle kinem Europy Wschodniej - powinien tu być.
Wzorem lat ubiegłych w festiwal włącza się Wejherowskie Centrum Kultury organizując pokazy replik filmów konkursowych.
38 Gdynia Festiwal Filmowy – POKAZY REPLIK W WEJHEROWIE.
TAJEMNICA WESTERPLATTE, reż. Paweł Chochlew,
Nie każda wojna ma takich bohaterów. W miejscu zwanym Westerplatte, 1 września 1939 roku z pancernika Szlezwig-Holstein padły pierwsze strzały II wojny światowej. Grupka 200 bohaterskich żołnierzy stawiła skuteczny opór kilkutysięcznej armii Hitlera. Nie poddali się, choć wiedzieli, że ich walka staje się misją samobójczą. Przez siedem dni, pomimo ilościowej przewagi wroga, bronili polskiej składnicy tranzytowej. „Tajemnica Westerplatte”, to dramat wojenny pokazujący ludzi w ekstremalnie trudnej sytuacji. To historia dwóch dowódców i podległych im żołnierzy, którzy w skrajnie różny sposób rozumieli słowo: bohaterstwo. Co jest większą odwagą – walka do końca, czy ratowanie życia swoich żołnierzy i kapitulacja wobec miażdżącej siły wroga?