
Cykl Verba Sacra jako projekt artystyczno naukowo literacki, powstał dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu Roku Dwutysięcznego. Autorem jest znany reżyser Przemysław Basiński z Poznania, ktry zaproponował, aby w każdym miesiącu roku jubileuszowego najwybitniejsi artyści scen polskich prezentowali jeden tekst biblijny w najstarszych świątyniach Polski.
Myślą przewodnią pomysłu jest ukazanie piękna treści zawartych w literaturze klasycznej i w Biblii oraz piękna zabytkowej architektury sakralnej. Twrcy cyklu przyświecała także idea powrotu do sztuki wybitnego słowa i przywrcenia mu należnego miejsca we wspłczesnej kulturze.
Ze względu na swoją wielką wartość artystyczną, naukową i literacką cykl Verba Sacra został kontynuowany po roku 2000. W grudniu 2003 roku w Poznaniu, po raz kolejny w ramach cyklu Verba Sacra, literacki język polski został wzbogacony językiem kaszubskim. Od tego czasu, każdorazowo na początku roku, słowo Biblii w tłumaczeniu na język kaszubski, wybrzmiewa w duchowej stolicy Kaszub w Wejherowie. Ten piękny język prezentuje uznana aktorka, Danuta Stenka oraz o. Jakub Waszkowiak OFM.
Realizacji muzycznej wizji oraz oprawy najbliższej Wejherowskiej Verba Sacra podjął się Cezary Paciorek wraz z Danyah Ujazdowską, Jakubem Kornackim, Larry OK Ugwu oraz Krzysztofem Słomkowskim.
Chcąc podkreślić wyjątkowość każdej edycji Verba Sacra, w ktrej najważniejszym elementem jest po konsultacjach z prof. Jerzym Tredderem, tłumaczona przez Ojca Adama R. Sikorę, a czytana przez Panią Danutę Stenkę oraz o. Jakuba Waszkowiak OFM Biblia, konstrukcje utworw są podporządkowane tylko i wyłącznie nadrzędnej koncepcji tego sakralnego wydarzenia i skomponowane tylko oraz wyłącznie na tą okazję. Obecnie trwają bardzo intensywne przygotowania i prace nad kompozycjami, w ktrych każdy będzie mgł usłyszeć wyselekcjonowane przez zespł dźwięki starożytne i wspłczesne, zespolone w jeden muzyczny obraz.
Po raz drugi czytana będzie pierwsza księga Biblii, nazywana w tradycji chrześcijańskiej Księgą Rodzaju albo Księgą Początkw, a w tradycji żydowskiej Bereszit, od słowa, ktre tę księgę otwiera.
A historia, ktra zostanie opowiedziana rozprawiać będzie o dziejach synw Jakuba, a szczeglnie o Jzefie, synu Jakuba i jego ukochanej żony Racheli. To dramatyczna historia o niedoli w Państwie faraonw, intrygi, zdrady i odrzucenia. Jednakże przypadek Jzefa odsłania prawdę o Bożej opatrzności, ktra w wyraźny sposb kierowała jego życiem.
Teksty biblijne przygotowane na ten wieczr są gorącą zachętą do umiejętnego dostrzegania działania Bożego, ktre w historiach poszczeglnych ludzi, niezależnie od ich bulwersujących czy radosnych aspektw, nie pozostawia nigdy ufających Panu w samotności i opuszczeniu.
Obecność Boża jest tu jednak ukazana inaczej, niż w pierwszej części Księgi. Bg nie objawia siebie za pomocą bezpośrednich spotkań czy potężnych dzieł. Jego działanie scalone jest ze zwyczajnym ludzkim życiem, ludzkimi wyborami i decyzjami. Jest ono dostrzegalne jedynie dla tych, ktrzy potrafią spojrzeć na wszystko oczyma wiary. To Boża obecność, zadomowiona w ludzkich sercach sprawia, że historie indywidualne, jawiące się często jako gmatwanina sprzeczności i zawodw, zyskują wymiar nadziei oraz tajemniczą i pogłębioną logikę.